Šatky: Viete o tom, že...

08.03.2012 14:57

 

Šatky majú v módnych doplnkoch výnimočné postavenie. Mnoho ludí nosí šatku určitej farby a vzoru na znak príslušnosti k určitému stavu, viď skauti, motorkári alebo náboženstvu, ako napríklad muslimské ženy a ich šátky. Ale predovšetkým, šatka a šál sú najpoužívanejšie módne doplnky.
Šatky ako módny doplnok znova prichádzajú do módy - v letných dňoch oceníte ich vzdušnosť a eleganciu, vo veterných jesenných dňoch ich určite oceníte ako ochranu pred prechladnutím. Sú totiž nielen štýlové a ženské, ale zároveň aj praktické a mnohostranné. Minimálne jeden kúsok by vám v šatníku chýbať rozhodne nemal.
 
Určite nám dáte za pravdu:
- šatku o veľkosti cca 90 x 90 cm je možné volne omotať okolo krku, previazať cez prsia, ľahko ňou ovinúť hlavu alebo si ušiť blúzku zo šatky.
- pupulárna bandana šatka nie je nič iné, ako štvorcová šatka o rozmeroch okolo 50 x 50 cm. Neviete, ako bandanu uviazať? Veľmi jednoduché. Preložíte po diagonále na polovicu, prehybom priložíte na čelo a vzadu cípy šatky zviažete do uzla. Spomeňte si na pirátsku šatku, viazanie sa prakticky nelíši.
- šatky tých najväčších rozmerov, tzv. pareo šatky, sú v lete pre dámu v plavkách nepostradateľné. Zvodné nie sú tie, ktoré vlastnia bikiny, ale tie, ktoré si zakrývajú to , čo zaujme prebúdzaním fantázie.

Ako sú rôznorodé veľkosti šatiek, tak je aj široká škála ich materiálov. Hodvábne šatky sú klasikou už tisícky rokov, od doby, kedy v Číne pochopili, ako výnimočná je priadka morušová. Postupne sa k nim pridali bavlnené a vlnené šatky, medzi tie najluxusnejšie patria kašmírové šatky, nazývané pašmína alebo pashmina, väčšinou väčších rozmerov. Teraz sú asi najpopulárnejšie vzory palestina (arafat šatka).

Zatial posledným hitom medzi šatkami sú multifunkčné šatky, ktoré sa nazývajú rúra alebo tunel. Jedná sa o pružný tunel cca 40–50 cm dlhý v priemere 20 a viac cm. Má neuveritelne široké možnosti nosenia – môžeme ich nosiť na krku, na hlave ako čelenku, zakryť si nimi ústa v prašnom prostredí. Vzhľadom k pružnosti multifunkčnej šatky ju bez problému môžeme nosiť ako gumičku do vlasov alebo pirátsku šatku. Rúry sú zvlášť obľúbené predovšetkým u pánov, chlapcov, možno práve pre svoju univerzálnosť.
O šatky sa samozrejme musíme starať, aby zostali krásne a funkčné po dlhý čas:
 
Pranie – napr. ručne maľované hodvábne šatky sa perú VŽDY ručne. Šatky a šály perieme v maximálnej teplote 30C, ak nie je uvedené inak, použijeme najlepšie gél na pranie, žiadny prací prášok!!! a najlepšie žiadnu aviváž.
Sušenie - šatku môžeme vysušiť napr. vložením do uteráka, stočíme a jemne pomačkáme, potom šatku vyberieme a dosušíme popr. hneď prežehlíme na opačnej strane žehličkou s maximálnou teplotou na hodváb. Nikdy nesušíme na priamom slnku alebo radiátore.
 
Prajeme príjemné nosenie
Share |